سفارش فوری <yoastmark class=

پیچ و مهره

پیچ و مهره از حدود یک قرن پیش در ایران مورد استفاده قرار گرفته اند. پیچ و مهره از قدیمی ترین ابزاری است که برای نصب دو قطعه به همدیگر در مکان های مختلف مورد استفاده فراوان بوده است. استفاده از پیچ و مهره ها دارای مزایایی است. اتصالات پیچ و مهره هزینه کمتری دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند. این نوع اتصالات در دماهای بالا از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردارند. در کنار این مزایا، معایبی نیز دارند و به عنوان مثال ایجاد سوراخ ها در جاهای نامناسب خسارت هایی را به دنبال دارد.

ساختار پیچ و مهره

فروش انواع پیچ در ایران

فروش انواع پیچ در ایران

پیچ، ساختار مارپیچ مانند دارد و معمولا از فلز و یا آلیاژهای فلزی ساخته می شود. قسمت گل پیچ، گرد، شش ضلعی و یا مربعی است. پیچ معمولا در سازه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که باید امکان باز و بسته شدن آنها وجود داشته باشد و همیشه نباید بسته باشند. چنانچه نیاز باشد که اتصالی همیشه بسته باشد از جوش استفاده می شود.

شناخت انواع پیچ و مهره از اهمیت به سزایی برخورد دار است زیرا در صورت عدم استفاده پیچ و مهره مناسب هزینه های متعاقب گزافی ایجاد به وجود خواهد آمد. برخی پیچ ها برای قرارگیری نیاز به تکیه گاه ندارند در حالی که برخی دیگر از آنها با کمک ابزاری چون واشر و یا مهره قرار می گیرند. ساختار پیچ از دو بخش سر و بدنه رزوه شده تشکیل شده است. به شیارهایی که در ساختار پیچ وجود دارد رزوه می گویند. پیچ ها بر اساس تعداد رزوه های موجود در ساختار خود به دو دسته نیم رزوه و تمام رزوه تقسیم می شوند.

پیچ و مهره های شش گوش کاربرد فراوانی در صنایع سنگین و ساختمان سازی دارند. معمولا از مهر های شش گوش برای نصب پیچ های شش گوش استفاده می شود. مهره های شش گوشی انواع مختلفی دارند که از میان آنها می توان مهره شش گوش بلند، شش گوش قفلی، شش گوش چاکدار، شش گوش جوشی و شش گوش قفلی را نام برد. این مهره های شش گوشی استفاده از پیچ ها را سهل و آسان می کنند و موجب بهبود کارایی و استحکام پیچ ها می شوند.

انواع پیچ و مهره از نظر کارکرد

انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • پیچ و مهره آسانسور
 • پیچ و مهره سنگ
 • پیچ و مهره لنگر
 • پیچ و مهره شش ضلعی
 • پیچ و مهره حمل
 • پیچ و مهره J مانند
 • پیچ و مهره شانه
 • پیچ و مهره شیکاگو

پیچ آسانسور بزرگ است و معمولا در نقاله ها و آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ های سنگ در تونل ها استفاده می شود به کمک این پیچ ها می توان دیوارها را تثبیت کرد.

با استفاده از پیچ لنگر می توان اتصالات را به بتن ایجاد نمود. از پیچ شش ضلعی برای مصارف ساختمانی و صنعتی استفاده می شود. سر پیچ حمل گرد و صاف است. از این نوع پیچ ها معمولا برای جلوگیری کردن از چرخش استفاده می شود. پیچ های شانه در چرخ دنده ها و قرقره ها مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ و مهره شیکاگو برای متصل کردن ورقه ها کاربرد دارد.

جنس پیچ و مهره

پیچ ها از مواد مختلفی ساخته می شوند از جمله :

 • فولاد ضد زنگ
 • فولاد
 • آلومینیوم
 • پلاستیک
 • استیل
 • برنج آلیاژ مس
 • تیتانیوم

جنش بیشتر پیچ و مهره ها از فولاد است. پیچ و ومهره هایی که از جنس تیتانوم و فولاد ضد زنگ تهیه می شوند در مقابل آب مقاومت بیشتری دارند. مقاومت این دسته از پیچ و مهره ها سبب شده است که در فضاهایی که درمعرض مستقیم با رطوبت قرار دارند استفاده شوند. در صورتی که پس از مدتی استفاده، نیاز به تعویض این اتصالات باشد حتما باید بین قطعه عوض شده و قطعه ای که قرار است جایگزین شود تناسب وجود داشته باشد.

برخی گمان می کنند که استفاده از پیچ قوی تر موجب افزایش قدرت حفاظت و امنیت می شود. درصورتی واقعیت به گونه ای دیگراست. افزایش میزان سختی پیچ و مهره ها، موجب افزایش خطر شکنندگی می شود. سخت بودن پیچ و مهره دلیل بر کاربرد بالای آن در موارد خاص نیست. برای مشاوره و اطلاع جهت انتخواب بهترین پیچ و مهره می توانید از متخصصان فروش در فروشگاه نویان پیچ تماس تلفنی بر قرار کنید.

جنس و رنگ

همانطور که ذکر شد پیچ و مهره ها از جنس های مختلفی تهیه می شوند. عواملی چون شرایط و کاربرد این اتصالات فلزی بر جنس آنها تاثیر می گذارد.

مهره ها و پیچ هایی که در بازار وجود دارد معمولا از فولاد ساخته شده است. در برخی از انواع این نوع پیچ ها سطح آنها را با فلزاتی چون کروم و روی پوشش می دهند. این پیچ ها در چهار گرید به بازار ارائه می شوند. این گرید ها شامل، گرید 2، 5 و 8 و نیز گرید فولاد آلیاژی است. البته گرید های دیگری نیز وجود دارند اما چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند.

از چه جنس پیچ کجا استفاده کنیم؟

جنس های فولادی گرید2، گرید 5 و گرید 8 با موادی پوششش داده می شوند. رنگ این پیچ و مهره ها زرد یا آبی است. برای افزایش میزان مقاومت این دسته از پیچ و ومهره ها از گالوانیزه کردن استفاده می کنند. آلیاژ فولاد ضد زنگ از ترکیب کروم و فولاد با مقدار کربن کم تهیه می شود.

پیچ و مهره هایی که با استفاده از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند از مقاومت بالایی در مقابل خوردگی برخوردارند به همین دلیل در بیشترمحیط های خورنده کاربرد دارند. چنانچه دستگاه هایی که در محیط های خورنده حساس باشند و همه ی اجزای کوچک و بزرگ آن نیاز به مقاومت بالا در مقابل خوردگی داشته باشند اجزای این دستگاه ها از پیچ هایی از جنس فولاد ضد زنگ تهیه شوند.

به عنوان مثال پیچ های سازه هایی که در دریاها و محیط های شیمایی خورنده و یا با دمای بالا مورد استفاده و بهره بری قرار می گیرند از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. پیچ ها و مهره های که از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند در سامانه هایی نظامی و هوافضا نیز کاربرد دارند. معمولا پیچ و مهره هایی که از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند نسبت به نمونه هایی که از فولاد معمولی تهیه می شوند ارزان تر هستند.

البته به این نکته هم باید توجه شود که برخی از گریدهای این نوع پیچ و مهره ها اندکی خاصیت مغناطیسی دارند.پیچ های های ضد زنگ در انواع مختلفی برای مصارف صنعتی به کار می روند که از میان آنها می توان پیچ و مهره ضد زنگ 316، پیچ و مهره ضدزنگ 8-18 و پیچ و مهره ضد زنگ 410 را نام برد.پیچ های ضد زنگ 316 مقاومت بسیار خوبی در مقابل خوردگی دارد.

کاربرد

اینگونه مهره ها و پیچ ها معمولا در سازه هایی که باید در کلرید و نمک قرار گیرند استفاده می شود. در ترکیبات پیچ های ضدزنگ 8-18 از 8 % نیکل و 18 % کروم استفاده شده است. این نوع فولاد استانداردترین جنس برای تولید ابزار و تجهیزات است و در صنعت کاربرد دارد.

کاربردهای پیچ و مهره

کاربردهای پیچ و مهره

پیچ های ضد زنگ 8-18 از انواع ضد زنگ 316 ارزان تر است. سختی پیچ های ضد زنگ 410  بیشتر از فولاد ضد زنگ 8-18 است. البته فولاد ضد زنگ 410 مقاومت چندانی در برابر خوردگی از خود نشان نمی دهد. از آلیاژهای دیگری که برای تولیدشان استفاده می شود می توان برنج، سیلیکون برنز و آلومینیم را نام برد. در ترکیب پیچ ها که از برنج ساخته شده اند از روی و مس استفاده می شود.

آلیاژ و ظاهر

آلیاژ برنج در برابر خورنگی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. پیچ های برنجی چندان استفاده نمی شوند زیرا نرمی نسبی پایینی دارند. عمده دلیلی که از این نوع پیچ ها استفاده می شود زیبایی ظاهری آن است.

سیلیکون برنز در بیشتر مواقع به برنز معروف است. در ترکیب این نوع آلیاژ از سیلیکون با مقدار کم، قلع و مس استفاده شده است. پیچ های برنزی مقاومت خوبی در مقابل خوردگی دارند به همین دلیل جایگزین بسیار خوبی برایی پیچ هابی ضد زنگ محسوب می شوند. از آن جایی که مهرها برنزی استحکام خیلی خوبی دارند به جای پیچ و مهر های برنجی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

برنز به دلیل شباهت ظاهری به مس، در کارهای تجاری ظریف مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهره‌های برنزی از قیمت بالایی برخوردار هستند.

برای افزایش مقاومت پیچ‌های فولادی در برابر خوردگی، آنها را با فلزات خاصی پوشش می‌دهند. یکی از این روش‌ها، آبکاری روی است. پیچ‌های آبکاری شده روی، ظاهر زیبایی دارند و به رنگ‌های طلایی یا نقره‌ای براق در بازار عرضه می‌شوند. اما در صورتی که پوشش روی آسیب ببیند، پیچ زنگ می‌زند.

روش دیگری برای پوشش پیچ‌های فولادی، گالوانیزه گرم است. در این روش، یک لایه فلز روی روی پیچ‌ها ایجاد می‌شود. گالوانیزه گرم باعث ایجاد ضخیم‌ترین پوشش روی پیچ‌ها می‌شود و مقاومت آنها را در برابر خوردگی به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. پیچ‌های گالوانیزه گرم معمولاً در سازه‌های ساحلی و جاهایی که رطوبت بالاست مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در روش گالوانیزه گرم، پیچ و مهره ها در مخازنی از روی مذاب با دمای 840 درجه سلسیوس غوطه ور می شوند. اتصال روی مذاب به فولاد به صورت متالورژیکی انجام می شود. زمانی را که این اتصالات باید در درون مخزن روی مذال قرار گیرند به عواملی چون گرید فولاد و قطر و … بستگی دارد.

انواع مهره ها

در مهره های چهار گوش به خاطر داشتن سطح نشیمن گاه بزرگ خود اصطکاک بالایی دارند و موجب افزایش میزان مقاومت در اتصالات می شود. احتمال لق شدن در مهره های شش گوش نسبت به چهار گوش بالاتر است. از انواع مهره های شش گوش می توان مهره شش گوش باریک و سنگین را نام برد. طول رزوه ها در مهره های بازیک کم است. مهره شش گوش سنگین زمانی به کار می رود که به نیروی زیادی احتیاج باشد.

در ادامه انواع مهره ها را با یکدیگر برررسی میکنیم :

فروش انواع مهره در ایران

فروش انواع مهره در ایران

مهره ها در انواع مختلفی طراحی و تولید و به بازار ارائه می شوند که عبارتند از:

 • مهره شش گوش
 • مهره چهار گوش
 • مهره واشر دار
 • مهره ماشین
 • مهره بالدار
 • مهره بلند
 • مهره شیاردار
 • مهره سر بسته
 • مهره  دژ مانند
 • مهره تی
 • مهره چشمی

مهره واشر دار بسیار شبیه به مهره شش گوش است اما در زیر آن یک عدد واشر قرار گرفته است. در این  واشرها تعدادی شیار وجود دارد که موجب افزایش کیفیت به هنگام بستن می شود. این نوع مهره ها، مهره های فلنج دار نیز نامیده می شوند.

مهره خروسکی دو لبه دارد. تعبیه کردن این دو لبه موجب آسان باز و بسته کردن آنها می شود. مهره های خروسکی را معمولا از آهن می سازند. این مهره بر حسب شرایطی که قرار می گیرند سیاه و یا گالوانیزه هستند. از این اتصالات در صنعت به میزان زیاد استفاده می شود .مهره های بلند، ارتفاع زیادی نسبت به مهره های دیگر دارند و رزوه های بیشتری دارند. این نوع مهره ها نیروی گیرنده بالایی دارند.

پیچ و مهره استیل

پیچ ها و مهره های استیل کاربرد فراوانی در صنعت دارد. از این نوع پیچ و مهره ها در وسایلی استفاده می شود که در معرض عواملی چون رطوبت و اسید قرار می گیرند. این نوع در گریدهای مختلفی تهیه می شوند پیچ و مهره استنلس استیل 304، 310، 316 پرکاربردترین آنها می باشد. این گریدها مقاومت مختلفی دارند. این نوع پیچ و مهره ها در شکل های مختلفی وبرای مصارف متخلفی تولید می شود. شکل هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند به صورت استاد بولت ها، آلن و شش گوش هستند.

مهره پرچی اولین بار برای متصل کردن قطعات پلاستیکی هواپیما طراحی و تولید شد. پس از آن در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفت. مهره های پرچی در انواع مختلفی تولید می شوند. مهره های پرچی ضخامت کمی دارند و در بخش های توخالی تعبیه می شوند. با کمک این مهره های پرچی می توان به آسانی روی ورق، رزوه ایجاد نمود. مهره پرچی روی پلاستیک های صنعتی قابل نصب هستند و مقاومت بسیار بالایی دارند.

استاندار پیچ و مهره

این قطعات به طوز کلی با استانداردهایی تولید می شوند. یکی از این استانداردها DIN آلمان است. استاندارد DIN در زمینه ی تولید پیچ ها بسیار معروف و معتبر است. در این استاندارد پیشنهادهای نو و متنوع در طراحی پیچ و مهره نیز مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد. در صورتی که پیشنهاد های ارائه شده مورد قبول کمیته باشد در تولید پیچ و مهره مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این استاندارد 150 استاندارد برای پیچ و مهره های مختلف دارد.

 جدول استاندارد DIN

نوع مهره استاندارد DIN
مهره سر بسته DIN -1587
مهره باریک DIN -936
مهره شش گوش DIN -934
مهره قلاب دینام DIN -582
مهره چهار گوش DIN -798
مهره باریک DIN -936
مهره چاکدار DIN -935
مهره کاسه نمدی DIN -985
نوع پیچ استاندارد قطر سایز
پیچ آلن باسر DIN 912 3.8 M3.8*2
پیچ الن سرتخت din 7991 3 M3*6
پیچ آلن مغزی DIN 913 و DIN 916 2 M2*2
پیچ آلن مغزی DIN 913 و DIN 916 2 M2*2.5
پیچ آلن مغزی DIN 913 و DIN 916 2 M2*3
پيچ  آلن مغزی نوک تیز DIN  914  2 M2*3
پيچ  آلن مغزی نوک تیز DIN  914 2 M2*4
پيچ  آلن مغزی نوک تیز DIN  914 2 M2*5
پیچ سرتخت DIN 965 2 M2*6
پیچ سرتخت DIN 965 2 M2*8
پیچ سرتخت DIN 965 2 M2*10
پیچ سرتخت DIN 965 2 M2*12
پیچ سرتخت DIN 965 2 M2*16
پیچ سرتخت DIN 965 2 M2*20
پیچ سرتخت DIN 965 2.5 M2.5*6
پیچ سرتخت DIN 965 2.5 M2.5*8
پیچ سرتخت DIN 965 2.5 M2.5*10
پیچ سرتخت DIN 965 2.5 M2.5*12
پیچ سرتخت DIN 965 2.5 M2.5*16
پیچ سرتخت DIN 965 2.5 M2.5*20
پیچ شش گوش فولادی تمام رزوه DIN 933 12 M12*60
پیچ hv DIN 6914 24 M24*100
پیچ شش گوش نیم دنده DIN931 12 M12*8
پیچ شش گوش نیم رزوه DIN931 42 M42*170
پیچ شش گوش تمام رزوه DIN 961 12 M12*50

قیمت پیچ و مهره

پیچ ها و مهره ها با توجه به سایزبندی و اندازه قطر آنها دارای قیمت های مختلفی دارند. عاملی که قیمت تمام شده پیچ و مهره ها را تعیین می کند موادی است که در ساخت آنها به کار رفته است. به طور کلی پیچ و مهره هایی که از تیتانیوم ساخته می شوند گرانتر از نوع فولادی و استیل هستند.

برای خرید پیچ و مهره با بهترین و ارزان ترین قیمت پیچ و مهره میتوانید از فروشگاه نویان پیچ خریدی مطلوب را تجربه کنید.

خرید یا سفارش پیچ و مهر از فروشگاه نویان پیچ 👇

خرید، پرداخت، دریافت (ارسال به سراسر ایران)

چرا پیش از خرید تماس بگیریم ؟

به دلیل نوسانات بازار یا موجودیت جنس های داخل انبار ممکن است بعد از سفارش با تغییر قیمت یا عدم موجودی محصول پیچ و مهره رو به رو شوید. لذا در صورتی که نیاز به خرید عمده دارید پیشنهاد می شود پیش از اقدام به ثبت سفارش خود حتما با شماره های درج شده در سایت نویان پیچ تماس حاصل فرمایید.

برای سفارش میتوانید همواره از طریق فروشگاه نویان پیچ محصول خود را مستقیما خرید کرده و یا جهت استعلام قیمت و مشاوره در انتخاب پیچ کاربردی مناسب پروژتان با شمارهای زیر تماس بگیرید.

"شماره

در صورت تمایل به خرید هرگونه پیچ و مهره میتوانید با شماره 02155430214 یا 09121492884 تماس بگیرید

Spread the love