پیچ و مهره

 

خرید پیچ و مهره

 

پیچ و مهره از حدود یک قرن پیش در ایران مورد استفاده قرار گرفته اند. پیچ و مهره از قدیمی ترین ابزاری است که برای نصب دو قطعه به همدیگر در مکان های مختلف مورد استفاده فراوان بوده است. استفاده از پیچ و مهره ها دارای مزایایی است. اتصالات پیچ و مهره هزینه کمتری دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند. این نوع اتصالات در دماهای بالا از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردارند. در کنار این مزایا، معایبی نیز دارند و به عنوان مثال ایجاد سوراخ ها در جاهای نامناسب خسارت هایی را به دنبال دارد.  

 

ساختار پیچ و مهره

 

پیچ، ساختار مارپیچ مانند دارد و معمولا از فلز و یا آلیاژهای فلزی ساخته می شود. قسمت گل پیچ، گرد، شش ضلعی و یا مربعی است. پیچ معمولا در سازه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که باید امکان باز و بسته شدن آنها وجود داشته باشد و همیشه نباید بسته باشند. چنانچه نیاز باشد که اتصالی همیشه بسته باشد از جوش استفاده می شود.

شناخت انواع پیچ و مهره از اهمیت به سزایی برخورد دار است زیرا در صورت عدم استفاده پیچ و مهره مناسب هزینه های متعاقب گزافی ایجاد به وجود خواهد آمد. برخی پیچ ها برای قرارگیری نیاز به تکیه گاه ندارند در حالی که برخی دیگر از آنها با کمک ابزاری چون واشر و یا مهره قرار می گیرند. ساختار پیچ از دو بخش سر و بدنه رزوه شده تشکیل شده است. به شیارهایی که در ساختار پیچ وجود دارد رزوه می گویند. پیچ ها بر اساس تعداد رزوه های موجود در ساختار خود به دو دسته نیم رزوه و تمام رزوه تقسیم می شوند.

 

قیمت پیچ و مهره

 

پیچ و مهره های شش گوش کاربرد فراوانی در صنایع سنگین و ساختمان سازی دارند. معمولا از مهر های شش گوش برای نصب پیچ های شش گوش استفاده می شود. مهره های شش گوشی انواع مختلفی دارند که از میان آنها می توان مهره شش گوش بلند، شش گوش قفلی، شش گوش چاکدار، شش گوش جوشی و شش گوش قفلی را نام برد. این مهره های شش گوشی استفاده از پیچ ها را سهل و آسان می کنند و موجب بهبود کارایی و استحکام پیچ ها می شوند.

 

انواع پیچ و مهره از نظر کارکرد

انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

پیچ و مهره آسانسور

پیچ و مهره سنگ

پیچ و مهره لنگر

پیچ و مهره شش ضلعی

پیچ و مهره حمل

پیچ و مهره J مانند

پیچ و مهره شانه

پیچ و مهره شیکاگو

سرپیچ آسانسور بزرگ است و معمولا در نقاله ها و آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ های سنگ در تونل ها استفاده می شود به کمک این پیچ ها می توان دیوارها را تثبیت کرد.

با استفاده از پیچ لنگر می توان اتصالات را به بتن ایجاد نمود. از پیچ شش ضلعی برای مصارف ساختمانی و صنعتی استفاده می شود. سر پیچ حمل گرد و صاف است. از این نوع پیچ ها معمولا برای جلوگیری کردن از چرخش استفاده می شود. پیچ های شانه در چرخ دنده ها و قرقره ها مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ و مهره شیکاگو برای متصل کردن ورقه ها کاربرد دارد.

 

جنس پیچ و مهره

پیچ ها از مواد مختلفی ساخته می شوند از جمله :

فولاد ضد زنگ

فولاد

آلومینیوم

پلاستیک

استیل

برنج آلیاژ مس

تیتانیوم

جنش بیشتر پیچ و مهره ها از فولاد است. پیچ و ومهره هایی که از جنس تیتانوم و فولاد ضد زنگ تهیه می شوند در مقابل آب مقاومت بیشتری دارند. مقاومت این دسته از پیچ و مهره ها سبب شده است که در فضاهایی که درمعرض مستقیم با رطوبت قرار دارند استفاده شوند. در صورتی که پس از مدتی استفاده، نیاز به تعویض این اتصالات باشد حتما باید بین قطعه عوض شده و قطعه ای که قرار است جایگزین شود تناسب وجود داشته باشد.

برخی گمان می کنند که استفاده از پیچ قوی تر موجب افزایش قدرت حفاظت و امنیت می شود. درصورتی واقعیت به گونه ای دیگراست. افزایش میزان سختی پیچ و مهره ها، موجب افزایش خطر شکنندگی می شود. سخت بودن پیچ و مهره دلیل بر کاربرد بالای آن در موارد خاص نیست. برای مشاوره و اطلاع جهت انتخواب بهترین پیچ و مهره می توانید از متخصصان فروش در فروشگاه نویان پیچ تماس تلفنی بر قرار کنید.

همانطور که ذکر شد پیچ و مهره ها از جنس های مختلفی تهیه می شوند. عواملی چون شرایط و کاربرد این اتصالات فلزی بر جنس آنها تاثیر می گذارد.

پیچ و مهره هایی که در بازار وجود دارد معمولا از فولاد ساخته شده است. در برخی از انواع این نوع پیچ و مهره ها سطح آنها را با فلزاتی چون کروم و روی پوشش می دهند. این پیچ و مهره ها در چهار گرید به بازار ارائه می شوند. این گرید ها شامل، گرید 2، 5 و 8 و نیز گرید فولاد آلیاژی است.  البته گرید های دیگری نیز وجود دارند اما چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند.

پیچ و مهره های فولادی گرید2، گرید 5 و گرید 8 با موادی پوششش داده می شوند. رنگ این پیچ و مهره ها زرد یا آبی است. برای افزایش میزان مقاومت این دسته از پیچ و ومهره ها از گالوانیزه کردن استفاده می کنند. آلیاژ فولاد ضد زنگ از ترکیب کروم و فولاد با مقدار کربن کم تهیه می شود.

 پیچ و مهره هایی که با استفاده از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند از مقاومت بالایی در مقابل خوردگی برخوردارند به همین دلیل در بیشترمحیط های خورنده کاربرد دارند. چنانچه دستگاه هایی که در محیط های خورنده حساس باشند و همه ی اجزای کوچک و بزرگ آن نیاز به مقاومت بالا در مقابل خوردگی داشته باشند اجزای این دستگاه ها از پیچ هایی از جنس فولاد ضد زنگ تهیه شوند.

به عنوان مثال پیچ های سازه هایی که در دریاها و محیط های شیمایی خورنده و یا با دمای بالا مورد استفاده و بهره بری قرار می گیرند از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. پیچ و مهره هایی که از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند در سامانه هایی نظامی و هوافضا نیز کاربرد دارند. معمولا پیچ و مهره هایی که از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند نسبت به نمونه هایی که از فولاد معمولی تهیه می شوند ارزان تر هستند.

 

 

 

انواع پیچ و مهره

 

 

 

البته به این نکته هم باید توجه شود که برخی از گریدهای این نوع پیچ و مهره ها اندکی خاصیت مغناطیسی دارند.پیچ و مهره های ضد زنگ در انواع مختلفی برای مصارف صنعتی به کار می روند که از میان آنها می توان پیچ و مهره ضد زنگ 316، پیچ و مهره ضدزنگ 8-18 و پیچ و مهره ضد زنگ 410 را نام برد. پیچ و مهره ضد زنگ 316 مقاومت بسیار خوبی در مقابل خوردگی دارد.

از این نوع پیچ و مهره ها معمولا در سازه هایی که باید در کلرید و نمک قرار گیرند استفاده می شود. در ترکیبات پیچ و مهره ضدزنگ 8-18 از 8 % نیکل و 18 % کروم استفاده شده است. این نوع فولاد استانداردترین جنس برای تولید ابزار و تجهیزات است و در صنعت کاربرد دارد.

پیچ و مهره ضد زنگ 8-18 از انواع ضد زنگ 316 ارزان تر است. سختی پیچ و مهره ضد زنگ 410  بیشتر از فولاد ضد زنگ 8-18 است. البته فولاد ضد زنگ 410 مقاومت چندانی در برابر خوردگی از خود نشان نمی دهد. از آلیاژهای دیگری که برای تولید پیچ و مهره استفاده می شود می توان برنج، سیلیکون برنز و آلومینیم را نام برد. در ترکیب پیچ و مهره هایی که از برنج ساخته شده اند از روی و مس استفاده می شود.

آلیاژ برنج در برابر خورنگی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. پیچ و مهره های برنجی چندان استفاده نمی شوند زیرا نرمی نسبی پایینی دارند. عمده دلیلی که از این نوع پیچ و مهره ها استفاده می شود زیبایی ظاهری آن است.

سیلیکون برنز در بیشتر مواقع به برنز معروف است. در ترکیب این نوع آلیاژ از سیلیکون با مقدار کم، قلع و مس استفاده شده است. پیچ و مهره های برنزی مقاومت خوبی در مقابل خوردگی دارند به همین دلیل جایگزین بسیار خوبی برایی پیچ و مهره های ضد زنگ محسوب می شوند. از آن جایی که  پیچ و مهره های  برنزی استحکام خیلی خوبی دارند به جای پیچ و مهر های برنجی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

برنز از لحاظ ظاهری بسیار به مس شبیه است. همین عامل موجب می شود که برنز در کارهای تجاری ظریف مورد استفاده قرار گیرد. پیچ و مهره هایی که از برنز تهیه می شوند از قیمت بالایی برخوردارند.

در برخی از موارد سطح پیچ و مهره ها را با فلزات خاصی پوشش می دهند. به عنوان مثال پیچ و مهره های فولادی را با فلز روی آبکاری می کنند. این کار باعث افزایش مقاومت اتصالات فولادی در برابر خوردگی می شود. پیج و مهره هایی که با استفاده از روی آبکاری می شوند ظاهر بسیار زیبایی دارند و به رنگ های طلایی و یا نقره ای براق در بازار عرضه می شوند. در صورتی که به دلیل خراشیدگی، پوشش آسیب ببیند این پیچ و مهره ها زنگ می زنند.

در روش دیگری موسوم به گالوانیزه گرم، پیچ و مهره ها را پوشش دهی می کنند. در این فرایند یک لایه از فلز روی پیچ و مهره ها ایجاد می شود. با استفاده از این روش می توان ضخیم ترین پوشش ها را روی فلزات به وجودآورد. لایه تشکیل شده روی فلزات مقاومت در برابر خوردگی را در این اتصالات فولادی افزایش می دهند. پیچ و مهره های گالوانیزه گرم معمولا در سازه های ساحلی و جاهایی که رطوبت بالاست مورد استفاده قرار می گیرد.

در روش گالوانیزه گرم، پیچ و مهره ها در مخازنی از روی مذاب با دمای 840 درجه سلسیوس غوطه ور می شوند. اتصال روی مذاب به فولاد به صورت متالورژیکی انجام می شود. زمانی را که این اتصالات باید در درون مخزن روی مذال قرار گیرند به عواملی چون گرید فولاد و قطر و … بستگی دارد.

قیمت پیچ و مهره

پیچ و مهره ها قیمت های مختلفی دارند. عاملی که قیمت تمام شده پیچ و مهره ها را تعیین می کند موادی است که در ساخت آنها به کار رفته است. به طور کلی پیچ و مهره هایی که از تیتانیوم ساخته می شوند گرانتر از نوع فولادی و استیل هستند.

برای خرید پیچ و مهره با بهترین و ارزان ترین قیمت پیچ و مهره میتوانید از فروشگاه نویان پیچ خریدی مطلوب را تجربه کنید.

 

انواع مهره ها

مهره ها در انواع مختلفی طراحی و تولید و به بازار ارائه می شوند که عبارتند از:

مهره شش گوش

مهره چهار گوش

مهره واشر دار

مهره ماشین

مهره بالدار

مهره بلند

مهره شیاردار

مهره سر بسته

مهره  دژ مانند

مهره تی

مهره چشمی

در مهره های چهار گوش به خاطر داشتن سطح نشیمن گاه بزرگ خود اصطکاک بالایی دارند و موجب افزایش میزان مقاومت در اتصالات می شود. احتمال لق شدن در مهره های شش گوش نسبت به چهار گوش بالاتر است. از انواع مهره های شش گوش می توان مهره شش گوش باریک و سنگین را نام برد. طول رزوه ها در مهره های بازیک کم است. مهره شش گوش سنگین زمانی به کار می رود که به نیروی زیادی احتیاج باشد.

مهره واشر دار بسیار شبیه به مهره شش گوش است اما در زیر آن یک عدد واشر قرار گرفته است. در این  واشرها تعدادی شیار وجود دارد که موجب افزایش کیفیت به هنگام بستن می شود. این نوع مهره ها، مهره های فلنج دار نیز نامیده می شوند.

مهره خروسکی دو لبه دارد. تعبیه کردن این دو لبه موجب آسان باز و بسته کردن آنها می شود. مهره های خروسکی را معمولا از آهن می سازند. این مهره بر حسب شرایطی که قرار می گیرند سیاه و یا گالوانیزه هستند. از این اتصالات در صنعت به میزان زیاد استفاده می شود .مهره های بلند، ارتفاع زیادی نسبت به مهره های دیگر دارند و رزوه های بیشتری دارند. این نوع مهره ها نیروی گیرنده بالایی دارند.

پیچ و مهره استیل

پیچ و مهره استیل کاربرد فراوانی در صنعت دارد. از این نوع پیچ و مهره ها در وسایلی استفاده می شود که در معرض عواملی چون رطوبت و اسید قرار می گیرند. این نوع پیچ و مهره ها در گریدهای مختلفی تهیه می شوند پیچ و مهره استنلس استیل 304، 310، 316 پرکاربردترین آنها می باشد. این گریدها مقاومت مختلفی دارند. این نوع پیچ و مهره ها در شکل های مختلفی وبرای مصارف متخلفی تولید می شود. شکل هایی از این پیچ و مهره ها که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند به صورت استاد بولت ها، آلن و شش گوش هستند.

مهره پرچی اولین بار برای متصل کردن قطعات پلاستیکی هواپیما طراحی و تولید شد. پس از آن در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفت. مهره های پرچی در انواع مختلفی تولید می شوند. مهره های پرچی ضخامت کمی دارند و در بخش های توخالی تعبیه می شوند. با کمک این مهره های پرچی می توان به آسانی روی ورق، رزوه ایجاد نمود. مهره پرچی روی پلاستیک های صنعتی قابل نصب هستند و مقاومت بسیار بالایی دارند.

پیچ و مهره به صورت عمده نیز به فروش می رسد. در شهر تهران بورس خرید و فروش پیچ مهره به صورت عمده و جزئی در جنوب تهران قرار دارند. مناطقی چون بازار حسن آباد، بازاز آهن در مجموعه 17 شهریوز از نقاطی هستند که پیچ و مهره  به صورت عمده و جزئی به فروش می رسد.

استاندار پیچ و مهره 

پیچ و مهره ها با استانداردهایی تولید می شوند. یکی از این استانداردها DIN آلمان است. استاندارد DIN در زمینه ی تولید پیچ و مهره بسیار معروف و معتبر است. در این استاندارد پیشنهادهای نو ومتنوع در طراحی پیچ و مهره نیز مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد. در صورتی که پیشنهاد های ارائه شده مورد قبول کمیته باشد در تولید پیچ و مهره مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این استاندارد 150 استاندارد برای پیچ و مهره های مختلف دارد.

 

 جدول استاندارد DINبرای برخی از پیچ و مهره ها به صورت زیر است

 

نوع مهره

استاندارد DIN

مهره سر بسته

DIN -1587

مهره باریک

DIN -936

مهره شش گوش

DIN -934

مهره قلاب دینام

DIN -582

مهره چهار گوش

DIN -798

مهره باریک

DIN -936

مهره چاکدار

DIN -935

مهره کاسه نمدی

DIN -985

نوع پیچ

استاندارد

قطر

سایز

پیچ آلن باسر

DIN 912

3.8

M3.8*2

پیچ الن سرتخت

din 7991

3

M3*6

پیچ آلن مغزی

DIN 913 و DIN 916

2

M2*2

پیچ آلن مغزی

DIN 913 و DIN 916

2

M2*2.5

پیچ آلن مغزی

DIN 913 و DIN 916

2

M2*3

پيچ  آلن مغزی نوک تیز

DIN  914

 2

M2*3

پيچ  آلن مغزی نوک تیز

DIN  914

2

M2*4

پيچ  آلن مغزی نوک تیز

DIN  914

2

M2*5

پیچ سرتخت

DIN 965

2

M2*6

پیچ سرتخت

DIN 965

2

M2*8

پیچ سرتخت

DIN 965

2

M2*10

پیچ سرتخت

DIN 965

2

M2*12

پیچ سرتخت

DIN 965

2

M2*16

پیچ سرتخت

DIN 965

2

M2*20

پیچ سرتخت

DIN 965

2.5

M2.5*6

پیچ سرتخت

DIN 965

2.5

M2.5*8

پیچ سرتخت

DIN 965

2.5

M2.5*10

پیچ سرتخت

DIN 965

2.5

M2.5*12

پیچ سرتخت

DIN 965

2.5

M2.5*16

پیچ سرتخت

DIN 965

2.5

M2.5*20

پیچ شش گوش فولادی تمام رزوه

DIN 933

12

M12*60

پیچ hv

DIN 6914

24

M24*100

پیچ شش گوش نیم دنده

DIN931

12

M12*8

پیچ شش گوش نیم رزوه

DIN931

42

M42*170

پیچ شش گوش تمام رزوه

DIN 961

12

M12*50

 

خرید پیچ و مهره 

برای خرید انواع پیچ و مهره با بهترین قیمت پیچ و مهره می توانید از فروشگاه نویان پیچ با ارزان ترین قیمت پیچ و مهره استفاده کنید.

فروشگاه اینترنتی نویان پیچ فروش انواع پیچ و مهره با قیمت مناسب و ضمانت بالا و کیفیت عالی ارائه میدهد و متیوانید با خرید مناسب این محصول را دریافت نمایید.
شماره تماس : 02155430214 — 02155419598

Spread the love